Android QR Kod Okuma Uygulaması

Bu yazıdaki amacımız telefonumuzla okuttuğumuz QR kodun bilgilerini android uygulamamıza aktarmaktır. QR kodun veri ve tip bilgilerini uygulama ekranında yazıracağız. Bu bilgileri daha sonra uygulamanızın amacına göre farklı yerlerde kullanma şansınız olacaktır.

Uygulamaya başlamadan önce Eclipse SDK, Android SDK ve Java Development Kit bilgisayarınızda kurulu olması gerekiyor. Eğer kurmadıysanız http://aliefendi.net/android-uygulama-gelistirme/ yazısındaki adımları takip ederek kurulum işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Şimdi uygulamamıza başlayalım. Öncelikle Eclipse’i çalıştırın ve File>New>Android Application Project adımlarını takip ederek uygulama oluşturma penceresini açın.

Application Name uygulamamızın adıdır. Project Name Eclipse’in kullandığı proje adıdır. Geçerli bir uygulama adı yazdığınızda diğer alanlar otomatik olarak dolacaktır. Uygulamanın minimum çalışacağı Android sürümü (Minimum Required SDK), derleneceği sürüm (Compile With) gibi bilgileri isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Devam eden adımlarda bir değişiklik yapmadan ilerleyin ve uygulamayı oluşturun.

Şimdi uygulamamıza ZXing barkod işleme kütüphanesiden IntentResult.java ve IntentIntegrator.java sınıflarını ekleyeceğiz.
Açılan pencerede name alanına önce IntentResult yazıp Finish butonuna tıklayın. Otomatik gelen kodları silin ve bu linkteki içeriği dosyaya yapıştırın. Dosyanın başında package com.google.zxing.integration.android; satırını bulun ve uygulamanıza verdiğiniz paket adına göre düzenleyin. Resimdeki örneğe göre package com.example.barkod; olmalıdır.

Aynı şekilde yeni bir sınıf ekleyin ve adını IntentIntegrator girin ve otomatik gelen içeriği silin. Bu linkteki içeriği dosyaya yapıştırın. package com.google.zxing.integration.android; satırını aynı şekilde düzenleyin. Ayrıca dosya içindeki @Override satırlarını bulun ve silin.

Şimdi Package Explorer’da res>layout>activity_main.xml dosyasına tıklayın. Uygulamaya aşağıdaki gibi 2 textView, 2 editText ve 1 adet buton ekleyin.
EditText’lerin name değerlerini no ve tip olarak değiştirin. src>paket adı>Main_Activity.java dosyasında onCreate olayının altına aşağıdaki kodu ekleyin.

public void onClick(View view) {
IntentIntegrator integrator = new IntentIntegrator(this);
integrator.initiateScan(); // taramaya başla
}

public void onActivityResult(int requestCode, int resultCode, Intent intent) {
IntentResult scanResult = IntentIntegrator.parseActivityResult(requestCode, resultCode, intent);
if (scanResult != null) {
String bno;
String btip;

bno = scanResult.getContents(); // taranan QR kodun verisi
btip = scanResult.getFormatName(); // taranan QR kodun tipi

EditText no = (EditText) findViewById(R.id.no);
EditText tip = (EditText) findViewById(R.id.tip);

no.setText(bno); // veri EditBox’da güncelleniyor
tip.setText(btip); // tip EditBox’da güncelleniyor
}
}

Şimdi üst menüden Run>Run ya da Ctrl+F11 tuş kombinasyonu ile uygulamamızı emülatörde çalıştıralım. Uygulama hata vermeden çalıştıysa sorun yok demektir. Ancak emülatörde Barcode Scanner kurulu olmadığı için Barkodu Oku butonuna bastığımızda mesaj verecek ve uygulamayı yüklemek isteyip istemediğimizi soracaktır.

Ayrıca emülatörde kamerayı da kullanamayacağız. Ancak uygulama derlendi ve Eclipse workspace klasörü içinde uygulama_ismi>bin>uygulama_ismi.apk dosyası oluşturuldu. Bu dosyayı telefonunuza kopyalayıp kurulumunu gerçekleştirdiğinizde uygulamayı deneme şansınız olacaktır.

Uygulamanın kaynak kodlarını buradan indirebilirsiniz. Uygulamayı üst menüdeki File>Import>Android>Existing Android Code Into Workspace seçeneğinden yolu belirtip Copy projects into Workspace kutucuğunu işaretleyerek Eclipse’e dahil edebilirsiniz. Anlatımda hatam veya eksiğim varsa affola. Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>